آموزش ساخت زنجیر چرخ با وسایل ساده

آموزش ساخت زنجیر چرخ با وسایل ساده

هنوز فصل سرما و برف تمام نشده است و بسیاری از جاده ها بزرفی و یخبندان هستمد. ما در این مطلب آموزش ساخت زنجیر چرخ با وسایل ساده را برای شما عزیزان تخهیه کرده ایم. زنجیر چرخی که در این پست طرز ساختش را یاد می‌گیرید به مدت چهار ساعت در جاده‌های برفی کوهستانی تست شده است. این تست موفقیت آمیز بوده اما هیچ چیز جای زنجیر چرخی که نشان استاندارد دارد را نمی‌گیرد. از زنجیر چرخی که در خانه می‌سازید فقط در شرایط اضطراری استفاده کنید و وقتی می‌خواهید در برف سنگین رانندگی کنید، نمونه‌های استاندارد را جایگزین این زنجیر کنید.

راستی کانال رونیتا رو حتما دنبال کنید عضویت در کانال رونیتا

آموزش ساخت زنجیر چرخ با وسایل ساده
آموزش ساخت زنجیر چرخ با وسایل ساده

گام اول : وسایل مورد نیاز

772508148 3802237290

این مقدار وسایل برای ساخت زنجیر یک چرخ – با ابعاد استاندارد – کافی است. برای ساخت زنجیر برای هر چهار چرخ، باید این مقدار را چهار برابر کنید.

  • ۵٫۴ متر زنجیر
  • یک عدد قفل زنجیر
  • ۶ متر طناب
  • یک لاستیک برای تست زنجیر

هرچه کیفیت زنجیر و طنابی که استفاده می‌کنید بیشتر باشد، کیفیت زنجیر چرخ هم بیشتر خواهد شد.

گام دوم : اندازه گیری کنید

ابتدا باید طول زنجیر را محاسبه کنید. قطر اکثر لاستیک‌ها تقریباً ۶۰ سانتیمتر است اما شما باید محیط لاستیک خودتان را محاسبه کنید. برای محاسبه محیط از فرمول (محیط = قطر x 22.7) استفاده کنید.

وقتی این عدد را بدست آوردید، زنجیر را ۳۰ سانتیمتر کوتاه تر از آن ببرید.

گام سوم : زنجیر را ببرید

بهترین راه برای بریدن زنجیر، قرار دادن یکی از حلقه‌ها داخل گیره و استفاده از اره آهن بر است. وقتی حلقه را بریدید، محل برش را با اسکنه یا سوهان باز کنید و این حلقه را جدا کنید.

برای ساخت زنجیر چرخ باید یک زنجیر ۱٫۵ متری و دوازده زنجیر ۳۰ سانتیمتری ببرید. برای قسمت جلویی زنجیر از طناب استفاده می‌کنیم و به همین خاطر تعداد زنجیرهایی که استفاده می‌کنید، کمتر می‌شود.

گام چهارم : حلقه‌های اتصال را بسازید

snow-chains-9
زنجیر چرخ را ببرید

در حین ساخت زنجیر، حلقه‌هایی که می‌برید را نگه دارید تا از آنها برای اتصال تکه‌های زنجیر به یکدیگر استفاده کنید. روش برش و باز کردن سر حلقه‌ها هم همانی است که در مراحل قبل توضیح دادیم.

گام پنجم : زنجیر را مونتاژ کنید

زنجیر ۱٫۵ متری را روی سطح کارتان پهن کنید و یکی از زنجیرهای ۳۰ سانتیمتری را به سر آن وصل کنید. زنجیر بعدی را به فاصله ۴ حلقه از زنجیر قبلی و با استفاده از حلقه‌های اتصال وصل کنید (سر حلقه اتصال را با چکش سفت کنید). سایر زنجیرهای ۳۰ سانتیمتری را هم با همین روش و همین فاصله وصل کنید.

وقتی همه زنجیرها را بهم اضافه کردید، یک سر پایین زنجیرها را با طناب بهم وصل کنید. طناب را به یک سر زنجیر وصل کنید و در نقطه اتصال یک گره محکم بزنید. حواستان باشد فاصله بین نقاط اتصال باید برابر باشد.

گام ششم : زنجیر چرخ را به لاستیک وصل کنید

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *